Dôvera má online prepojenie s úradmi v krajinách EÚ

24. okt 2019

Zdravotná poisťovňa Dôvera komunikuje online so susedmi spoza rieky Morava už dva roky. Ročne si vzájomne vymenia 16-tisíc žiadostí týkajúcich sa poistných vzťahov poistencov. Pomáha im to odbúravať byrokraciu a zrýchľovať tok informácií medzi nimi a siedmimi tamojšími zdravotnými poisťovňami či sociálnou poisťovňou.

Anglická skratka EESSI, v plnom znení Electronic Exchange of Social Security Information, slúži na pomenovanie online prepojenia Dôvery s krajinami Európskej únie. V týchto krajinách existuje viac ako 3800 rôznych inštitúcií, s ktorými poisťovňa doposiaľ komunikovala štandardnou, t.j. listovou formou. Ročne takto v poisťovni vybavili približne 25-tisíc žiadostí.

Od  7. októbra je však poisťovňa Dôvera v online spojení so všetkými členskými štátmi Európskej únie. Niektoré inštitúcie síce zatiaľ nie sú pripojené so všetkými dôležitými procesmi, plný nábeh sa očakáva do konca júna 2020. Krajiny, kde sa hýbe najviac Slovákov a Sloveniek, sú však už online. Okrem Česka je to aj Rakúsko, Maďarsko a Poľsko.

Výhody, ktoré online prepojenie prináša poistencom:
  • rýchlejšia refundáciu nákladov poistencom, ktorí boli ošetrení v krajinách EÚ a zaplatili za  zdravotnú starostlivosť (formuláre E126)
  • vyšší komfort prinesie aj zrýchlený proces vydávania preukazu poistenca slovenským poistencom, ktorí sú poistení v inom štáte EÚ a majú bydlisko v Slovenskej republike

Prihláste sa na odber
dobrých správ zo zdravotníctva

Odoslaním formulára súhlasíte s odoberaním newslettera a spracovaním osobných údajov. Z odberu sa môžete odhlásiť kedykoľvek kliknutím na odkaz v pätičke newslettra alebo na našom webe

Mýty o Pente v zdravotníctve