V trebišovskej nemocnici otvorili pre pacientov multisenzorickú miestnosť

08. nov 2019

Nemocnica Svet zdravia Trebišov zriadila pre pacientov na oddelení dlhodobo chorých multisenzorickú miestnosť. Slúžiť im má na rehabilitáciu, terapie i relax a pomôcť tak zlepšiť zdravotný stav pacientov či aspoň zmierniť následky postihnutia. Miestnosť nemocnica vytvorila s finančnou pomocou zdravotnej poisťovne Dôvera.

„V dnešnom svete je veľmi dôležité prežiť niečo krásne, nájsť si čas a priestor na relaxáciu a zabudnutie na problémy každodenného života. Ale nie každý človek má rovnaké možnosti a schopnosti sám si takýto priestor nájsť či vytvoriť. Obzvlášť pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím je vytrhnutie z každodenného stereotypu veľmi dôležité. A práve zriadenie multisenzorickej miestnosti  im pri tom môže pomôcť,“ hovorí vedúca sestra Oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice Svet zdravia Trebišov Zdenka Grajcarová.

Multisenzorická miestnosť bude slúžiť na rehabilitácie za pomoci fyzioterapeuta, na rôzne terapie, ale aj relax, vytvorenie pohodovej atmosféry a uvoľnenie. Jej cieľom je podľa vedúcej sestry aj stimulácia zmyslového vnímania a podpora rozvoja osobnosti pacienta, ktorá sa vzťahuje na viaceré oblasti vývinu – vnímanie, emocionalitu, kognitívne procesy, komunikáciu alebo motoriku. Terapie pomocou stimulácie všetkých zmyslov tak pomáhajú zlepšiť zdravotný stav či zmierniť následky postihnutia. 

Prestavba priestoru pre multisenzorickú miestnosť prebiehala počas letných mesiacov a celkové náklady sa vyšplhali na 12-tisíc eur. Súčasťou miestnosti sú senzorické svetlá, relaxačné kreslo, pomôcky na bazálnu stimuláciu a ďalšie, ktoré stimulujú mozog a obnovujú jeho funkčnosť. Zároveň nemocnica vymenila v rámci prestavby dlažbu, nainštalovala presklenú stenu, bezpečnostné zrkadlo, rebriny, LED svietidlá či nábytok.

Prihláste sa na odber
dobrých správ zo zdravotníctva

Odoslaním formulára súhlasíte s odoberaním newslettera a spracovaním osobných údajov. Z odberu sa môžete odhlásiť kedykoľvek kliknutím na odkaz v pätičke newslettra alebo na našom webe

Mýty o Pente v zdravotníctve